SİNTİGRAFİ

1 -Nükleer Tıp tetkiklerinin yararlarından bazıları nelerdir?

2 -Nükleer Tıp uygulamalarının güvenilirliği ne kadardır?
3 -Hazırlık yapmak gerekli mi?
4 -Test için randevu almadan önce doktoruma söylemem gereken bir şey var mı?
5 -Tetkikten sonra ne yapmalıyım?
6 -Bazı hastalara niçin birçok farklı test gerekir?
7 -Çocuklarda Nükleer Tıp tetkikleri yapılabilir mi?

GENEL BİLGİ
Nükleer Tıp departmanlarında yapılacak herhangi bir tetkik doktorunuz tarafından tavsiye edilmelidir. Böyle bir tetkikten elde edilen bilgi sizin mevcut tıbbi probleminizin tanı ve tedavisinde önemli olacaktır. Bu tetkikler güvenli, ağrısız olup yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde her yıl binlerce Nükleer Tıp tetkiki yapılmaktadır.

Biz sizlere Nükleer Tıbbın ne demek olduğunu, bazı testlerin nasıl uygulandığını açıklamak istiyoruz.

Bu yazı;

• Nükleer Tıp hakkında genel bilgi,

• En çok sorulan bazı sorulara cevaplar,

• Çok yaygın olarak yapılan bazı tetkikler hakkında bilgiler içermektedir. Bu yazıyı okuduktan sonra size yapılacak tetkik konusunda daha rahat olacağınızı ümit ediyoruz.


Nükleer Tıp Tetkikleri:
1. Tetkik İçin Gerekli Radyoaktif Maddenin Verilmesi:Nükleer Tıp tetkikleri vücuttaki organların hem anatomisi hem de fonksiyonları hakkında bilgi verir. Tetkik için geldiğinizde size düşük dozda radyoaktif madde içeren kimyasal bir bileşik verilecektir. Bu en yaygın olarak kolunuzdaki bir toplardamar (ven) içine enjeksiyon yapılarak, bazıları kapsül şeklinde olup içirilerek yada solunum aracı sayesinde nefes alıp-verirken vücudunuza verilmektedir; incelenen vücut bölümü ve organ sistemine bağlı olarak kullanılan çok fazla sayıda farklı radyoaktif bileşik mevcuttur. Her bir test için özel bir bileşik ve verilme metodu kullanılır. Yan etkiler çok nadir olarak görülmektedir; radyoaktif maddeden kaynaklanan herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz.


2. Bekleme Süresi:
Radyoaktif maddenin verilmesinden sonra sizden görüntü alınmadan önce bir süre beklemeniz istenebilir. Bu bekleme süresi yapılan tetkike bağlı olarak değişmektedir. Bazı çekimler hemen yapılırken, bazıları için birkaç saat hatta (özellikle radyoaktif iyot kullanıldığında) birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Farklı bileşiklerin incelenen vücut sahasında birikmesi için farklı sürelere ihtiyaçları vardır. Bu nedenle bekleme periyodu önemlidir. Bazı testlerde farklı zaman aralıklarında birkaç görüntü alınması gerekebilir, size uygulanacak tetkik ve süresi hakkında tetkik öncesi bilgi verilecektir.


3. Görüntü Alınması:
Görüntüleme esnasında, gama kamera denilen özel bir detektöre, incelenecek vücut bölgesi en yakın olacak şekilde pozisyon verilecektir. Eğitimli bir Nükleer Tıp teknisyeni ilgili alandan birçok görüntü alacaktır. Bu görüntüler bilgisayarda görülebilir. Bunlar film üzerine ya da daha detaylı incelenmek ve analiz edilmek üzere bilgisayara kaydedilmektedir. Tetkik süresince normal olarak nefes alıp verebilirsiniz. Her bir görüntü veya tetkikin süresi yapılan teste bağlı olarak değişmektedir. Teknisyenimiz size bu konuda açıklama yapacaktır.

Gama kamera radyasyon üretmez. Size daha önce verilmiş olan radyoaktif bileşikten kaynaklanan gama ışınlarını kaydeder. Kamera herhangi bir radyasyona maruz bırakmaksızın birçok görüntü elde edilmesini sağlar. Radyasyon sadece sizin vücudunuza verilmiş olan düşük doz radyoaktif bileşikten kaynaklanmaktadır.


4. Tetkikin Yorumlanması:
Nükleer Tıp dalında ihtisas yapmış uzman bir doktor sizden alınan birçok görüntüyü değerlendirecektir. Sıklıkla, çekilen röntgen filmleri gibi diğer tetkik sonuçlarınızla birlikte görüntülerinizin yorumlanması tıbbi probleminizin bir bütün olarak anlaşılmasını sağlayabilir. Bu nedenle tetkike gelirken o güne kadar yaptırmış olduğunuz bütün test sonuçlarını yanınızda getirmeniz yararlı olacaktır. Nükleer Tıp hekimi sizin görüntülerinizdeki bulguları bir rapor halinde bildirecektir.

1 -Nükleer Tıp Tetkiklerinin Yararlarından Bazıları Nelerdir?   
 Bu tetkiklerden elde edilen bilgiler sayesinde doktorunuz tıbbi probleminizin tanısını vakit kaybetmeksizin koyabilir ve uygun tedaviye hemen başlayabilir. Nükleer Tıp tetkikleri özellikle inceleme sahasının veya organın fizyolojisini (yani bir organ veya sistemin nasıl çalıştığını, fonksiyonlarını) gösterdikleri için değerlidir. Mevcut tanı testleri arasında en güvenli yöntemlerden biridir. Bu tetkiklerin çoğu hastalığınızın çok erken evresinde (diğer tanı testleri normal iken) tıbbi probleminizi ortaya koyabilmektedir. 

2 -Nükleer Tıp Uygulamalarının Güvenilirliği Ne Kadardır?        
Nükleer Tıp uygulamaları çok güvenilirdir. Hastaya çok düşük dozda 'eser' miktarda radyoaktif madde verildiğinden dolayı radyasyonun etkisi çok azdır.

Doktor sadece tanısal bilgi elde edilmesi için gerekli olan miktarda radyoaktif madde kullanır. Erken ve doğru tanı sağlaması nedeniyle radyoaktif maddenin çok küçük orandaki riski önemsiz kalmaktadır.

Kullanılan radyasyon diğer tıbbi testlerle karşılaştırıldığında Nükleer Tıp uygulamaları oldukça kabul görmektedir. Birçok Nükleer Tıp tetkikinde benzer röntgen tetkikleri kadar ya da daha az miktarda radyasyon dozu kullanılmaktadır.

Birçok radyoaktif bileşik vücuttan doğal yollarla hızla atılmaktadır . Bu genellikle birkaç saat ya da en fazla birkaç günde olmaktadır. Fazla miktarda içilen sıvılar radyoaktif maddenin vücuttan çok daha hızlı atılmasına yardım eder. Nükleer Tıp uygulamalarının yan etkileri çok nadirdir. Bu uygulamaların güvenilirliği hakkında herhangi bir şüpheniz varsa bunu doktorunuz veya Nükleer Tıp laboratuvarındaki görevlilerden birine sorunuz. 


3 -Hazırlık Yapmak Gerekli mi?

Bu tetkiklerin çoğunda hasta tarafından yapılması gereken özel bir hazırlık yoktur. Eğer herhangi bir şey gerekirse doktorunuz ya da randevu almaya geldiğinizde Nükleer Tıp personeli bunu size söyleyecektir. 
Kullandığınız ilaçların adlarını bilmeniz yada yanınızda listesini getirmeniz faydalı olur. 


4 -Test İçin Randevu Almadan Önce Doktoruma Söylemem Gereken Birşey Var mı? 

 

Evet. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız özellikle hamileliğin çok erken bir döneminde iseniz bunu doktorunuza söylemelisiniz. Çünkü doktorunuz hamile olduğunuzu bilmeyebilir. Ayrıca süt emziriyorsanız bunu doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. 

5 -Tetkikten Sonra Ne Yapmalıyım? 
 Tetkik günlük aktivitelerinizi genellikle etkilemeyecektir. Bununla birlikte tetkikten önce kullandığınız bir ilaç varsa ve bunun dozu değiştirilmişse ya da size yapılacak tetkik nedeniyle geçici bir süre kesilmişse testten sonra ilacınıza başlayıp başlamayacağınızı veya ne zaman başlayacağınızı öğrenmelisiniz. 

6 -Bazı Hastalara Niçin Birçok Farklı Test Gerekir? 
Tıbbi probleminizi doğru ve tam olarak anlayabilmek için diğer tanı testleri ile birlikte Nükleer Tıp tetkiklerinin karşılaştırılması ya da teyidi gerekebilir. Sıklıkla farklı tanı testleri birbirlerinin tamamlayıcısı olup her biri farklı açıdan bilgi vermektedirler.

Örneğin; tiroid sintigrafisi soğuk nodülü gösterebilir. Soğuk nodül tiroid içinde bir sahada daha az oranda radyoaktif madde tutulması şeklinde görülür. Bir başka tanı testiyle ise bu soğuk nodülün kist mi, tümör mü olduğu gösterilebilir. Böylece ikinci testten elde edilen ek bilgilerle hastanın tedavisine başlanabilir.


7 -Çocuklarda Nükleer Tıp Tetkikleri Yapılabilir mi?     

Evet. Nükleer Tıp uygulamaları çocuklarda çok yaygın olarak yapılmaktadır. Bu tetkikler sıklıkla kemik ağrılarını, yaralanmaları, enfeksiyonları veya böbrek ve mesane fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılır. Radyoaktif maddenin dozu çocuğun vücut ağırlığına göre uygulanmaktadır. Çocuğun uyutulması bazen yaşına ve yapılacak teste bağlı olarak değişebilir. Erişkinlerde olduğu gibi testin yararları yan etki riskinden çok daha fazladır.

Aktif Ziyaretçi : 7       Toplam Ziyaretçi : 454497